| Manufacturers: | U-Blox America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver Modules |
| Data Sheet: | ODIN-W260-03B-01 |
| Description: | MOD IOT GATEWAY BT WLAN U.FL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | U-Blox America Inc. |
| Product Category | RF Transceiver Modules |
| Series | ODIN-W2 |
| Protocol | 802.11a/b/g/n, Bluetooth v2.1 + EDR |
| Data Rate | 1Mbps |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.5GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Modulation | 4DQPSK, 8DPSK, GFSK |
| Memory Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Sensitivity | -95dBm |
| Antenna Type | Antenna Not Included, U.FL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-SMD Module |
| Power - Output | 10dBm |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | UART |
| RF Family/Standard | Bluetooth, WiFi |
| Utilized IC / Part | - |
| Current - Receiving | 102mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | 250mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |