| Manufacturers: | TE Connectivity Measurement Specialties |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | M5851-000005-250PG |
| Description: | PRESSURE SENSOR 250PSI GAUGE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Measurement Specialties |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Series | M5800 |
| Accuracy | ±0.25% |
| Features | Temperature Compensated |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Current |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Gauge |
| Package / Case | Cylinder, Metal |
| Maximum Pressure | - |
| Voltage - Supply | 12V ~ 30V |
| Termination Style | Cable 2' |
| Operating Pressure | 250PSI (1723.69kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $166.46 | $163.13 | $159.87 |