| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Data Sheet: | 1658063-2 |
| Description: | CONN PLUG 80POS SMD GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | MICTOR SB |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Height Above Board | 0.168" (4.27mm) |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.66 | $8.49 | $8.32 |