| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets |
| Data Sheet: | 1554901-1 |
| Description: | RFI SHIELD FING CU ALLOY AU SLDR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets |
| Type | Shield Finger, Pre-Loaded |
| Shape | - |
| Width | 0.043" (1.10mm) |
| Height | 0.079" (2.00mm) |
| Length | 0.124" (3.15mm) |
| Series | - |
| Plating | Gold |
| Material | Copper Alloy |
| Shelf Life | - |
| Part Status | Active |
| Shelf Life Start | - |
| Attachment Method | Solder |
| Plating - Thickness | 19.685µin (0.50µm) |
| Operating Temperature | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.33 | $0.32 | $0.32 |