| Manufacturers: | TDK-Lambda Americas Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | LWT-15H-522 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Open Frame |
| Series | LW (17W) |
| Features | Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
| Approvals | CE |
| Efficiency | 72% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 15W |
| Voltage - Input | 85 ~ 265 VAC |
| Size / Dimension | 5.03" L x 2.36" W x 0.98" H (128.0mm x 59.9mm x 25.0mm) |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | 12V |
| Voltage - Output 3 | -12V |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | Yes |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 3A, 600mA, 400mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $142.41 | $139.56 | $136.77 |