| Manufacturers: | TAIYO YUDEN |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | MCHK2012T1R0M |
| Description: | IND METAL HIGH CURRENT 1.0 UH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Multilayer |
| Series | MCOIL™, MC |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Material - Core | Metal |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| DC Resistance (DCR) | 111mOhm Max |
| Current - Saturation | 2.26A |
| Current Rating (Amps) | 1.47A |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 0805 (2012 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 1MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |