| Manufacturers: | Sunon Fans |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | PMB1275PNB3-AY (2).GN.IP55 |
| Description: | FAN BLOWER 75.7X30MM 12VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sunon Fans |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 2400 RPM |
| Noise | 33.9 dB(A) |
| Width | 30.00mm |
| Series | PMB |
| Weight | 0.191 lb (86.64 g) |
| Air Flow | 9.6 CFM (0.269m³/min) |
| Fan Type | Blower |
| Features | Auto Restart |
| Approvals | CE, CUR, TUV, UL |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.60W |
| Voltage Range | 6 ~ 13.8VDC |
| Static Pressure | 0.270 in H2O (67.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square/Rounded - 75.7mm L x 75.7mm H |
| Ingress Protection | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Current Rating (Amps) | 0.130A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.33 | $18.94 | $18.56 |