| Manufacturers: | Sunon Fans |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | PF38281B1-000U-Q99 |
| Description: | 38X28 12VDC 18.1CFM TACH PWM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sunon Fans |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 16000 RPM |
| Noise | 51.8 dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | PF |
| Weight | - |
| Air Flow | 18.1 CFM (0.507m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Locked Rotor Sensor, PWM Control |
| Approvals | CE, CUR, TUV, UL |
| Part Status | Active |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 3.78W |
| Voltage Range | 10.2 ~ 13.2VDC |
| Static Pressure | 1.420 in H2O (353.7 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 38mm L x 38mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.315A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $17.87 | $17.51 | $17.16 |