| Manufacturers: | Samtec, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Data Sheet: | LSS-150-03-F-DV-A-K-TR |
| Description: | CONN SELF-MATE 100POS SMD GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Product Category | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Pitch | 0.025" (0.64mm) |
| Series | Razor Beam™ LSS |
| Features | Board Guide, Pick and Place |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Self Mating, Non-Gendered |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Height Above Board | 0.209" (5.30mm) |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 8mm, 10mm |
| Contact Finish Thickness | 3.00µin (0.076µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.46 | $3.39 | $3.32 |