| Manufacturers: | Samtec, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board) |
| Data Sheet: | DW-32-19-L-D-882 |
| Description: | CONN HDR 64POS 0.1 STACK T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Product Category | Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | Flex Stack, DW |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 64 |
| Length - Overall Pin | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Stack Height | 0.882" (22.403mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.338" (8.585mm) |
| Contact Finish - Post (Mating) | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating) | 10.0µin (0.25µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.28 | $8.11 | $7.95 |