| Manufacturers: | Renesas Electronics America Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Data Sheet: | ISL95833BIRTZ |
| Description: | IC REG IMVP-7 VR12 2OUT 32QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Series | Robust Ripple Regulator™ (R3) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Applications | Controller, Intel IMVP-7, VR12™ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Input | 4.75V ~ 5.25V |
| Base Part Number | ISL95833 |
| Voltage - Output | 0.25V ~ 1.52V |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 32-QFN (4x4) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.01 | $4.91 | $4.81 |