| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | ML62Q1534-NNNTBZ0BX |
| Description: | 16BIT LP-MCU / 128KB FLASH / 8KB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 25MHz |
| Series | ML621500 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| Packaging | Digi-Reel® |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Part Status | Active |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SSP, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 42 |
| Core Processor | nX-U16/100 |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Data Converters | A/D 12x10b; D/A 1x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 5.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |