| Manufacturers: | RAFI USA |
|---|---|
| Product Category: | Pushbutton Switches |
| Data Sheet: | 1.15108.0510000 |
| Description: | SWITCH PUSH DPST 4A 250V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RAFI USA |
| Product Category | Pushbutton Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | LUMOTAST 75 |
| Circuit | DPST-NO/NC |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Rectangular, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Mom, Off-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP40 |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 230V |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Current Rating (Amps) | 4A (AC), 200mA (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.20mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $23.70 | $23.23 | $22.76 |