| Manufacturers: | Panasonic Industrial Automation Sales |
|---|---|
| Product Category: | Motors - AC, DC |
| Data Sheet: | MBMS042BLC |
| Description: | MOTOR AC STAND 200V 400W RND |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Industrial Automation Sales |
| Product Category | Motors - AC, DC |
| RPM | 3000 RPM |
| Type | AC Motor |
| Series | MINAS-BL KV |
| Features | Oil Seal |
| Function | Standard |
| Approvals | - |
| Motor Type | - |
| Part Status | Active |
| Encoder Type | - |
| Power - Rated | 400W |
| Voltage - Rated | 200VAC |
| Diameter - Shaft | 0.551" (14.00mm) |
| Size / Dimension | Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm) |
| Termination Style | Cable with Connector |
| Gear Reduction Ratio | - |
| Mounting Hole Spacing | 2.756" (70.00mm) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Length - Shaft and Bearing | 1.181" (30.00mm) |
| Torque - Rated (oz-in / mNm) | 179.9 / 1270 |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $239.85 | $235.05 | $230.35 |