| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Machine Vision - Lens |
| Data Sheet: | 3Z4S-LE VS-MCL100-FNO56/M42-10 |
| Description: | LENS TELEPHOTO M42-MOUNT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Machine Vision - Lens |
| Type | Telephoto |
| Length | 110.0 ~ 135.0mm |
| Series | VS-MCL |
| Weight | - |
| Diameter | 52.0mm Dia |
| Resolution | - |
| Filter Size | M46 x P0.75 |
| Focal Ratio | - |
| Part Status | Active |
| Focal Length | 100.0mm |
| Field of View | - |
| Magnification | - |
| Mounting Type | M42-Mount |
| TV Distortion | - |
| Depth Of Field | 6.5 ~ 188.0mm |
| Working Distance | 408.5 ~ 2050.2mm |
| Operating Temperature | -5°C ~ 50°C |
| Compatible Sensor Size (Max) | 1.8" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2,728.00 | $2,673.44 | $2,619.97 |