| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | CAV24C16YE-GT3 |
| Description: | EEPROM 16KB I2C SER EEPROM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Brand | ON Semiconductor |
| Width | 4.4 mm |
| Height | 0.9 mm |
| Length | 3 mm |
| Series | CAV24C16 |
| Packaging | Reel |
| Access Time | 3500 ns |
| Memory Size | 256 kbit |
| Subcategory | Memory & Data Storage |
| Unit Weight | 0.001101 oz |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Organization | 16 K x 8 |
| Product Type | EEPROM |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Data Retention | 100 Year |
| Interface Type | Serial, 2-Wire, I2C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | TSSOP-8 |
| Product Category | EEPROM |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 2.5 V |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Maximum Clock Frequency | 0.1 MHz |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.69 | $0.68 | $0.66 |