| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | ADUM3070ARQZ-RL7 |
| Description: | IC REG PSH-PULL ADJ 350MA 16QSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | - |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Push-Pull |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | ADUM3070 |
| Current - Output | 350mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |