| Manufacturers: | Murata Electronics North America |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Non-Rechargeable (Primary) |
| Data Sheet: | CR2016//12T1AWW |
| Description: | CR STANDARD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics North America |
| Product Category | Batteries Non-Rechargeable (Primary) |
| Series | - |
| Capacity | 90mAh |
| Shelf Life | - |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | - |
| Discharge Rate | 100µA |
| Voltage - Rated | 3V |
| Shelf Life Start | - |
| Size / Dimension | 0.79" Dia x 0.06" H (20.0mm x 1.6mm) |
| Battery Cell Size | Coin, 20.0mm |
| Battery Chemistry | Lithium Manganese Dioxide |
| Termination Style | Requires Holder |
| Storage/Refrigeration Temperature | 50°F ~ 77°F (10°C ~ 25°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.47 | $0.46 | $0.45 |