| Manufacturers: | Mill-Max Manufacturing Corp. |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - PC Pin, Single Post Connectors |
| Data Sheet: | 6142-0-00-15-00-00-33-0 |
| Description: | CONN PC PIN CIRC 0.060DIA GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Product Category | Terminals - PC Pin, Single Post Connectors |
| Series | 6142 |
| Packaging | Bulk |
| Insulation | Non-Insulated |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminal Type | PC Pin |
| Contact Finish | Gold |
| Terminal Style | Single End, Nail Head |
| Board Thickness | - |
| Flange Diameter | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | - |
| Length - Overall | 0.610" (15.50mm) |
| Length - Above Flange | 0.590" (14.99mm) |
| Length - Below Flange | - |
| Material - Insulation | - |
| Mounting Hole Diameter | 0.064" (1.63mm) |
| Pin Size - Above Flange | 0.060" (1.52mm) Dia |
| Pin Size - Below Flange | - |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.91 | $0.89 | $0.87 |