| Manufacturers: | MEAN WELL USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LED Drivers |
| Data Sheet: | XLG-200-24-A |
| Description: | 200W LED POWER SUPPLY O/P +24V/8 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MEAN WELL USA Inc. |
| Product Category | LED Drivers |
| Type | Constant Current |
| Series | XLG-200 (200W) |
| Dimming | - |
| Ratings | IP67 |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP |
| Topology | AC DC Converter |
| Approvals | CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM |
| Efficiency | 94% |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 199W |
| Size / Dimension | 6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm) |
| Voltage - Output | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Termination Style | Wire Leads |
| Voltage - Isolation | 4.2kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC |
| Voltage - Input (Min) | 100VAC |
| Current - Output (Max) | 8.3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $39.67 | $38.88 | $38.10 |