| Manufacturers: | MEAN WELL USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | SPR01N-09 |
| Description: | DC DC CONVERTER 9V 900MW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MEAN WELL USA Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | SPR01 (1W) |
| Features | OCP, SCP |
| Packaging | - |
| Efficiency | 60% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 900mW |
| Package / Case | 6-SIP Module, 4 Leads |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.6mm x 7.1mm x 10.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 1000V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 71°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 26.4V |
| Voltage - Input (Min) | 21.6V |
| Current - Output (Max) | 100mA |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.05 | $4.95 | $4.85 |