| Manufacturers: | MEAN WELL USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | NFM-05-12 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 5W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MEAN WELL USA Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Open Frame |
| Series | NFM-05 (5W) |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Approvals | CB, CE, cURus, EAC, TUV |
| Efficiency | 73% |
| Part Status | Not For New Designs |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Module |
| Line Regulation | ±0.5% |
| Load Regulation | ±0.5% |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 2.28" L x 1.77" W x 0.75" H (58.0mm x 45.0mm x 19.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 420mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.54 | $11.31 | $11.08 |