| Manufacturers: | MEAN WELL USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LED Drivers |
| Data Sheet: | HLG-100H-24B |
| Description: | LED DRVR CC/CV AC/DC 12-24V 4A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | MEAN WELL USA Inc. |
| Product Category | LED Drivers |
| Type | Constant Current, Voltage |
| Series | HLG-100H (100W) |
| Dimming | Analog, PWM |
| Ratings | IP67 |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP |
| Topology | AC DC Converter |
| Approvals | CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV |
| Efficiency | 93% |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 96W |
| Size / Dimension | 7.72" L x 2.68" W x 1.53" H (196.0mm x 68.0mm x 38.8mm) |
| Voltage - Output | 12 ~ 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Termination Style | Wire Leads |
| Voltage - Isolation | 3.75kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC |
| Current - Output (Max) | 4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $46.86 | $45.92 | $45.00 |