| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | XGD10603NR |
| Description: | TVS DIODE 32V 40V 0603 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | XTREME-GUARD™ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Power - Peak Pulse | - |
| Operating Temperature | - |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 400V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 40V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 32V (Max) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.51 | $0.50 | $0.49 |