| Manufacturers: | Kingbright |
|---|---|
| Product Category: | LED Lighting - Color |
| Data Sheet: | AAD1-9090SE28ZC |
| Description: | LED 1W HIGH POWER RED SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Product Category | LED Lighting - Color |
| Color | Red |
| Series | AAD1-9090 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Wavelength | 625nm (Typ) |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Current - Max | 350mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | 100° |
| Current - Test | 350mA |
| Package / Case | 2-SMD, Gull Wing Exposed Pad |
| Size / Dimension | 0.354" L x 0.354" W (9.00mm x 9.00mm) |
| Temperature - Test | 25°C |
| Height - Seated (Max) | 0.267" (6.78mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 40 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.5V |
| Thermal Resistance of Package | 12°C/W |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 35lm (Typ) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |