| Manufacturers: | General Cable/Carol Brand |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 82414.42.01 |
| Description: | CABLE 4COND 4/0AWG BLACK 1500' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable/Carol Brand |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | - |
| Length | 1500.0' (457.2m) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Wire Gauge | 4/0 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | - |
| Jacket Color | Black |
| Shield Coverage | - |
| Shield Material | - |
| Conductor Strand | - |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Conductor Insulation | Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM) |
| Number of Conductors | 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 2.155" (54.74mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Super Vu-Tron® |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0800" (2.032mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |