| Manufacturers: | Everlight Electronics Co Ltd |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Reflective - Analog Output |
| Data Sheet: | EAITRCA6 |
| Description: | SMD AXIAL - REFLECTIVE INFRARED |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd |
| Product Category | Optical Sensors - Reflective - Analog Output |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Output Type | Phototransistor |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | 80µs, 70µs |
| Package / Case | 4-SMD |
| Sensing Method | Reflective |
| Sensing Distance | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 35V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.12 | $1.10 | $1.08 |