| Manufacturers: | Epson |
|---|---|
| Product Category: | Crystals |
| Data Sheet: | CA-301 33.3330M-C |
| Description: | CRYSTAL 33.3330MHZ 18PF T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Epson |
| Product Category | Crystals |
| Type | MHz Crystal |
| Series | CA-301 |
| Ratings | - |
| Frequency | 33.333MHz |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Mode | 3rd Overtone |
| Package / Case | Cylindrical Can, Radial |
| Load Capacitance | 18pF |
| Size / Dimension | 0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm) |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.350" (8.90mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |