| Manufacturers: | Energizer Battery Company |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Non-Rechargeable (Primary) |
| Data Sheet: | 397-396TZ |
| Description: | BATT SLVR OX 1.55V BUTTON 7.9MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Battery Company |
| Product Category | Batteries Non-Rechargeable (Primary) |
| Series | 397/396 |
| Weight | 0.57g |
| Capacity | 33mAh |
| Shelf Life | 60 Months |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | - |
| Discharge Rate | 34µA |
| Voltage - Rated | 1.55V |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Size / Dimension | 0.31" Dia x 0.10" H (7.9mm x 2.6mm) |
| Battery Cell Size | Coin, 7.9mm |
| Battery Chemistry | Silver Oxide |
| Termination Style | Requires Holder |
| Storage/Refrigeration Temperature | 69.8°F (21°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.10 | $1.08 | $1.06 |