| Manufacturers: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | 761M33556C |
| Description: | CAP FILM 3.3UF 5% 630VDC AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | 761M |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 3.3µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 1.532" W, 1.039" T x 1.740" L (38.90mm, 26.40mm x 44.20mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.59 | $6.46 | $6.33 |