| Manufacturers: | CR Magnetics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Monitor - Relay Output |
| Data Sheet: | CR5395-LL-ACV-110-A-CD-ELR-I |
| Description: | RELAY DC CUR SENS 85-265VAC/DC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CR Magnetics, Inc. |
| Product Category | Monitor - Relay Output |
| Type | Current Sensing DC |
| Series | CR5395 |
| Circuit | SPDT (1 Form C) |
| Delay Time | 0.5 Sec ~ 6 Sec |
| Trip Range | 1.0 ~ 10A DC |
| Output Type | Relay |
| Part Status | Active |
| Trip Status | Latch Low |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Voltage - Supply | 85 ~ 265VAC/DC |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Contact Rating @ Voltage | 20A @ 240VAC |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $91.79 | $89.95 | $88.16 |