| Manufacturers: | Amphenol ICC (Commercial Products) |
|---|---|
| Product Category: | D-Sub Connectors |
| Data Sheet: | L77DFE09S1AUN |
| Description: | CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol ICC (Commercial Products) |
| Product Category | D-Sub Connectors |
| Color | Black |
| Series | DF |
| Features | Mounting Brackets |
| Packaging | Tray |
| Wire Gauge | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Contact Form | Machined |
| Contact Type | Signal |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Housing/Shell (Unthreaded) |
| Number of Rows | 2 |
| Voltage Rating | 300V |
| Backset Spacing | 0.406" (10.30mm) |
| Connector Style | D-Sub |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | - |
| Dielectric Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 9 |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated |
| Contact Finish Thickness | 20.0µin (0.51µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shell Size, Connector Layout | 1 (DE, E) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.25 | $7.11 | $6.96 |