| Manufacturers: | Adafruit Industries LLC |
|---|---|
| Product Category: | Battery Chargers |
| Data Sheet: | 1565 |
| Description: | BATT CHARGER USB POWER PACK 1A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Product Category | Battery Chargers |
| Type | USB Power Pack |
| Series | PI |
| Weight | 126.7g |
| Features | 4Ah Internal Battery, LED Indicator |
| Approvals | - |
| Charge Time | - |
| Part Status | Active |
| Power - Max | - |
| Mounting Type | Desktop |
| Number of Cells | 1 |
| Voltage - Input | 5V |
| Size / Dimension | 1.91" L x 3.53" W x 0.84" H (48.60mm x 89.70mm x 21.40mm) |
| Battery Cell Size | - |
| Battery Chemistry | Mobile Devices |
| Termination Style | USB Micro-B, USB A |
| Voltage - Nominal | - |
| Charge Current - Max | 1A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $24.95 | $24.45 | $23.96 |