| Manufacturers: | AKM Semiconductor, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Amplifiers |
| Data Sheet: | AK1291 |
| Description: | IC RF AMP 90MHZ-300MHZ 24-HWQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | AKM Semiconductor, Inc. |
| Product Category | RF Amplifiers |
| Gain | 21dB |
| P1dB | 5dBm |
| Series | - |
| RF Type | - |
| Frequency | 90MHz ~ 300MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | 7dB |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Test Frequency | - |
| Current - Supply | 155mA |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 24-HWQFN (4x4) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.21 | $2.17 | $2.12 |